• https://www.facebook.com/asya.dissagligi

Diş Beyazlatma (Bleeching)

Diş Beyazlatma (Bleeching)

   Günümüzde, estetik ihtiyaçların artmasına paralel olarak diş beyazlatma (bleaching) işlemi oldukça popüler bir uygulama haline gelmiştir.

   Diştaşı temizliğinin yanı sıra, kullanılan kimyasal ilaçlarla dişlerin kendi tonlarından daha açık renklere ulaşması sağlanabilmektedir.

   2 tip beyazlatma uygulaması mevcuttur:

-Klinikte uygulanan diş beyazlatma sistemleri; belli konsantrasyonlardaki beyazlatıcı ürünlerin ( %30-35 hidrojen peroksit) uygulanmasıyla diş minelerinde beyazlatma elde edilmektedir. İşlem esnasında dişeti koruyucu bariyerler kullanılır. Yaklaşık 1 saat süreyle kimyasal ajan dişe uygulanır ve bu uygulama 2-3 seans tekrarlanır. İlaç konsantrasyonu daha yüksek olduğu için daha çabuk ve hekim kontrolünde olduğu için daha güvenli olan tekniktir.

-Ev tipi uygulamalarda dişlerden alınan ölçülere plaklar hazırlanır ve hasta 8-10 gün boyunca günde 4-8 saat bu plaklara ilacı yerleştirip ağza takar. Burada daha düşük konsantrasyondaki kimyasal ajanlar kullanılır. Bu yüzden işlem biraz daha uzun sürer.

 İşlem dikkatli yapıldığında herhangi bir zararı yoktur ve geri dönüşümsüz olarak beyazlatma elde edilir. Bazı bireylerde işlem sırasında yada sonrasında sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet görülebilir. Bu sorun da işlem sonrasında uygulanan flor jelleri sayesinde ortadan kaldırılır.