• https://www.facebook.com/asya.dissagligi

Çocuk Dişleri

Çocuk Dişleri

      Süt dişlerinin sürmesi  6.aydan başlayarak 2,5-3 yaşına kadar devam etmektedir. Sürme esnasında çocukta ağrı, kaşıntı, tükürük artışı ve ateş gibi semptomlar  görülebilir.

      Süt dişleri 20 adet olup daimi dişlerin sürme zamanına kadar mümkün olduğunca korunmalıdır. Çünkü süt dişleri sürme rehberliği yaparak çene gelişimine ve daimi dişlerin düzgün dizilmesine yardımcı olurlar.

       Süt dişleri yapısal olarak daimi dişlere nazaran daha zayıf olduklarından daha kolay çürürler. Bu durumu engellemek için çocuğu düzenli olarak diş hekimi  kontrolüne  götürmek ve gerekli koruyucu önlemleri almak gerekir. Bu kapsamda, 1. Aşama: Çürük dişlerin uygun yöntemlerle tedavi edilmesi, 2. Aşama: Flor uygulaması, 3. Aşama: Fissür örtücü uygulamasıdır. Flor uygulaması, daimi dişler sürmeye başladıktan sonra flor jellerinin dişlere topikal (yüzeyel) olarak uygulanması ve bu işlemin çocuğun çürük insidansına göre belli aralıklarla tekrarlanmasıdır. Fissür örtücüler ise dişlerin çiğneme yüzeylerinde doğal olarak bulunan oluk ve girintilere uygulanan, çürüğe eğilimli olan bu bölgelerin izolasyonunu sağlayan, ışıkla sertleşen bir cila olarak tanımlanabilir.

       Çocukluk çağında görülen bazı kötü alışkanlıklar diş ve çene gelişimini olumsuz yönde etkileyebilmekte ve estetik olarak kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Parmak emme, dil emme, kalem ısırma vb kötü alışkanlıklar sonucu ortodontik tedavi gereksinimi ortaya çıkabilir.

       Bebeklerde özellikle gece biberonun uzun süre ağızda tutulmasından veya emzik ve biberonların şekerli gıdalara batırılıp yine uzun süre ağızda tutulmasından kaynaklanan biberon çürükleri gelişebilir. Bunu engellemek için süt içirildikten sonra çocuğa su içirmek veya gazlı bezle dişlerin üzerini silmek gibi koruyucu önlemler alınmalıdır.

Fissür Örtücü Uygulamaları

      Azı dişlerinin çiğneme yüzeylerinde bulunan çürümeye elverişli 'fissür' adı verilen küçük çukurcukların şeffaf sıvı şeklindeki plastik esaslı dolgu maddeleriyle doldurulmasıdır. Uygulamanın temel amacı diş yüzeylerindeki temizlenmesi zor girinti ve çıkıntıların doldurularak çürük oluşumunun engellenmesidir.

      Fissür örtücü uygulaması özellikle daimi dişleri yeni sürmüş çocuklarda tercih edilir. Çünkü çocuklar erişkinlere göre ağız diş sağlığı konusunda daha korumasızdırlar ve genellikle çürük oluşumunu arttıracak biçimde beslenirler. Ayrıca bu yaş gruplarında kalıcı dişlerin yeni sürmüş ve henüz çürüksüz olması da önemli bir avantajdır.

     Fissür örtücü uygulaması sırasında diş yüzeyinde herhangi bir aşındırma yapılmadığından ağrısız bir işlemdir ve çocuklarda bu tedavi yöntemi ile çürük oluşumu başarıyla yavaşlatılabilir.

           

Yer Tutucular

         Yer tutucular; herhangi bir sebepten dolayı erken kaybedilmiş süt dişlerinin yerlerini korumak için yapılan hareketli veya sabit apareylerdir. Eğer çocuğunuzun süt dişi çürük veya travmadan dolayı erken kaybedilmiş ise; süt dişi çekim yeri boşluğunun yer tutucularla korunması, çocuğunuzun ileriki yaşlarda ideal bir diş dizisine sahip olması açısından çok önemlidir.

Yer tutucuların görevi nelerdir?

  • Çekim boşluğunun diğer dişler tarafından kapatılmasını önler ve daimi diş sürene kadar bu boşluğu koruyarak ideal pozisyonda ve sürmesi gereken zamanda daimi dişin sürmesini sağlar.
  • İleride oluşabilecek ortodontik problemleri önler.
  • Çapraşıklığı önlediği için dişlerin ideal pozisyonda kalmasını sağlar ve güzel bir diş dizisinin yanı sıra, dişlerin kolayca fırçalanmasını ve ara yüzlerde diş çürüğü oluşma riskini en aza indirger.