• https://www.facebook.com/asya.dissagligi

Cerrahi ve İmplantoloji

Gömük Dişler

                Dişler çeşitli nedenlere bağlı olarak çene içinde gömük kalabilirler. En sık gömülü kalan dişler 20 yaş dişleridir, köpek dişleri ve küçük azılarda da gömük kalmış dişlere rastlanabilir. Gömük dişler, yıllarca problemsiz olarak gömük kalabileceği gibi, aniden ağrı, şişlik, çene kilitlenmesi gibi sorunlar yaratabilir. Bu durumda cerrahi bir işlemle dişin bulunduğu yerden alınması gereklidir. Aksi takdirde saydığımız problemler sık sık nüksederek kişiye rahatsızlık verecektir.

                Gömük dişler haricinde çene cerrahisi çene kırıkları, kist ve tümörler. TME (çene eklemi) rahatsızlıkları yer almaktadır.


Diş İmplantları

                Diş implantları eksik olan dişlerin yerine cerrahi bir işlem ile çene kemiğinin içine yerleştirilen titanyum yada zirkonyum vida şeklindeki apareylerdir. Özellikle tek diş eksikliklerinde çene kemiğinin içine  yerleştirilen vida üzerine sabit protez çalışılarak diş eksikliği giderilmiş olur. Diş implantlarının en önemli avantajı klasik sabit protez yapımında olduğu gibi komşu dişlerde herhangi bir çalışmaya gerek kalmadan uygulanmasıdır.

              İmplantlar üzerine, çenedeki dişsizlik durumu, mevcut kemik miktarı ve kalitesi, hastaya bağlı diğer tüm faktörler göz önünde bulundurularak planlanan implant sayısı ve konumuna  bağlı olarak sabit veya hareketli protezler çalışılabilir.