• https://www.facebook.com/asya.dissagligi

Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı

   Sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce mutlaka dişlerimizi fırçalamak gerekir.geceleri vücut fonksiyonları ve tükürük  akış hızı yavaşladığında çürük oluşumu çok daha kolaydır.
   
   Sağlıklı dişler fonksiyon esnasında basınç ve ısı gibi dış faktörlerden etkilenmeyen çürüksüz ve doğal beyaz renkte olmalıdır. Bu etkileşimi gösteren dişlerde çürük başlangıcı olasılığının yüksek olduğu göz önüne alınarak diş hekimine baş vurulması  gerekmektedir.
   
   Sağlıklı diş etleri ise soluk pembe renkte ve fırçalarken kanamasız olmalıdır. Fırçalama esnasında kanayan dişetleri İtihabik değişim göstermektedir ve ihmali söz konusu olduğunda geri dönüşümsüz dişeti hastalıklarına sebebiyet vermektedir. 

Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

   Günde en az 2 kez fırçalanmalıdır .Fırça ucu dişetlerini de kaplayacak şekilde dişetlerine de masaj yaparak süpürme hareketi şeklinde olmalıdır.Çiğneme yüzeyleri,ön bölge ve arka bölgeler detaylı bir şekilde ve sistematik olarak atlanmadan fırçalanmalıdır.Ayrıca fırçanın ulaşamadığı arayüz bölgelerinde de diş ipi kullanılarak temizlik sağlanmalıdır.

   Ağız bakımında gargaralar tek başına fonksiyon görmezken kozmetik amaçlı kullanılabilir.